- Titulinis
- Studentams
- Karjeros planavimas
Karjeros planavimas
Kad galėtum lengviau priimti karjeros sprendimus, siūlome naudotis žemiau išvardintais karjeros planavimo patarimais:
Pasitikrink, ar gerai pažįsti save
Geras savęs pažinimas – svarbiausias karjeros planavimo etapas, kurio metu reikia išsiaiškinti savo asmenybės bruožus ir savybes, vertybes, interesus, turimas žinias ir gebėjimus.
Rekomenduojame:
- Išsiaiškinti, kas Tave domina ir motyvuoja veikti. Pagalvok ir pabandyk atsakyti į klausimus: Kas man yra laimė (sėkmė)? Kokios veiklos man labiausiai patinka? Ką daryti man sekasi geriausiai? Kas mane skatina veikti (pinigai, galimybė padėti kitiems, viešas pripažinimas ir t.t.)? ir pan.
- Atlikti savo žinių, gebėjimų ir kompetencijų „inventorizaciją“. Pagalvok, kokias žinias ir gebėjimus įgijai studijų metu (per paskaitas ir atlikdamas praktiką), savanoriaudamas ir / ar dirbdamas, ir juos visus susirašyk. Gali naudoti kompetencijų ir gebėjimų analizės lenteles.
- Atlikti įvairius savęs pažinimo testus. Išbandyk testus, kurių rasi naudingų nuorodų puslapyje.
- Paklausti Tave pažįstančių žmonių nuomonės. Nemažai apie tai, koks esi (būdo bruožai, savybės, vertybės, gebėjimai) gali sužinoti iš savo draugų, artimųjų, dėstytojų, grupiokų, kolegų, kaimynų ir pan., bet nepamiršk, kad kitų nuomonę, kaip ir visą kitą gaunamą informaciją, reikia vertinti kritiškai.
Išsiaiškink savo karjeros galimybes
Jei nežinai, ką galėtum dirbti / veikti, pabandyk atlikti žemiau išvardintus veiksmus:
- Pagalvok, ką norėtum veikti baigęs studijas. Paklausk savęs: Ar noriu studijuoti toliau (magistrantūra, doktorantūra ir pan.)? O gal baigęs studijas norėčiau padaryti pertrauką ir / ar susirasti darbą? Jei studijuosiu toliau, ką veiksiu baigęs studijas? ir pan.
- Išsiaiškink, ką gali dirbti baigęs savo studijų programą. Geriausi tokios informacijos šaltiniai yra: studijų programos aprašai; Tavo studijų programos dėstytojai; studentų / absolventų sėkmės istorijos.
- Domėkis situacija darbo rinkoje: kokios profesijos yra populiarios (nepopuliarios)? kurių profesijų atstovų įsidarbinimo galimybės yra geriausios (blogiausios)? kokių specialistų reikės ateityje ir pan. Informacijos ieškok čia.
- Rink informaciją apie Tave dominančias karjeros kryptis, profesijas ir darbdavius.
- Dalyvauk įvairiuose karjeros planavimo renginiuose (paskaitose, seminaruose, Karjeros dienose ir pan). Tokie renginiai yra puiki galimybė susitikti su darbdaviais, įvairių profesijų atstovais ir sužinoti, ko reikia norint gauti ir dirbti Tavo svajonių darbą.
Ir nepamiršk, kad dauguma darbų (profesijų) nereikalauja būti baigus konkrečią studijų programą, daug svarbiau yra asmeninės savybės, bendrieji gebėjimai, noras mokytis ir motyvacija dirbti!
Susikurk karjeros tikslų įgyvendinimo planą
Sėkmingesniam karjeros tikslų įgyvendinimui rekomenduojame susidaryti planą:
- Artimiausių veiksmų (maždaug 5 metų laikotarpiui) planą. Jei neturi savo plano formos, naudok jau parengtą lentelę;
arba
- Pasirenk išsamų karjeros planą (10-30 metų laikotarpiui). Gali naudoti siūlomą karjeros plano formą arba susigalvoti savo.
Įgyk darbo patirties
Ieškantys darbo vis dažniau susiduria su reikalavimu turėti darbo patirties. Sukaupta patirtis darbdaviui daug pasako apie Tavo interesus, žinias, gebėjimus ir pan. bei palengvina darbo paiešką, todėl universitete ne tik studijuok, bet ir kaupk patirtį!
Studijuodamas įgyti patirties gali šiais būdais:
- Savanoriaudamas. Savanoriauti gali universitete ir už jo ribų. Daugiau informacijos apie savanoriavimo galimybes ieškok čia.
- Atlikdamas praktiką (studijų praktika, savanoriška praktika). Daugiau informacijos apie praktikų organizavimą rasi čia. Praktikos pasiūlymų ieškok čia.
- Atlikdamas savanorišką praktiką. Jeigu studijų praktikos nepakanka, nori įgyti gebėjimų, nesusijusių su Tavo studijų programa, gali atlikti savanorišką praktiką. Daugiau apie tai skaityk čia.
- Prisijungdamas prie studentiškų organizacijų veiklos. Daugiau apie VDU studentų organizacijas informacijos rask čia.
- Dirbdamas. Dar studijuodamas, jei lieka laisvo laiko, gali susirasti darbą (vasaros metu, ne visą darbo dieną ir pan.). Darbo pasiūlymų ieškok čia.
Pasirašyk gerą CV ir motyvacinį laišką
Gyvenimo aprašymas (CV) – tai pirmasis žingsnis link norimos darbo, praktikos ar savanorystės vietos. Gerai parengtas CV yra puikus būdus darbdaviui pristatyti savo žinias ir gebėjimus, o tinkamai parašytas motyvacinis laiškas – būdas įtikinti darbdavį pakviesti Tave į pokalbį dėl darbo.
Žemiau pateikiame patarimus, į ką reikėtų atsižvelgti rašant CV ir motyvacinį laišką:
Patarimai, kaip parašyti gerą gyvenimo aprašymą
Motyvacinio laiško rengimo gairės
Taip pat kviečiame naudotis nemokamu CV kūrimo įrankiu Wozber. Jį rasi šioje nuorodoje.
Pasiruošk pokalbiui dėl darbo
Pokalbis dėl darbo – tikriausiai vienas sunkiausių ir daugiausia streso keliantis darbo paieškos etapas. Jei nori jame gerai pasirodyti, reikia tinkamai pasiruošti. Ruošiantis siūlome pasinaudoti žemiau pateiktais patarimais.