NAUDINGA: nuo ko pradėti planuoti savo karjera, kai nesi apsisprendęs ko nori?
Šiandien kiekvienas iš mūsų turime begales galimybių, tačiau kaip išsirinkti sau tinkamiausią karjeros kelią, kai tiksliai nežinai ko nori? Jeigu dar neturite idėjų nuo ko pradėti, tai dalinamės keletu patarimų kaip organizuoti savęs pažinimo procesą ir padidinti galimybes susirasti mylimą darbą.
Įvertinkite save
Prieš pasirinkdami sau tinkamą karjeros kelią, turite gerai pažinti save. Jūsų vertybės, pomėgiai, gabumai ir įgūdžiai, kartu kaip ir jūsų asmenybės tipas, iškart leidžia atpažinti profesijas, kuriose galėtumėte jaustis kaip žuvis vandenyje, o kas jums visiškai netinka.
Tam, kad geriau save pažintumėte naudokite įvairius savęs įsivertinimo įrankius, pavyzdžiui, pasidarykite sąrašą, kuriame labai aiškiai matytųsi jūsų vertybės (dalykai, kurie yra jums patys svarbiausi: pasiekimai, statusas, laisvė ir pan.); pomėgiai (veiklos, kurias atlikdami jaučiatės geriausiai: sportuodami, klausydami muzikos, keliaudami, būdami su draugais ir t.t.); asmeninės savybės (jūsų bruožai, dalykai, kurie motyvuoja, poreikiai, požiūris ar kt.); tinkamumas (veikla, kurią manote, kad mokate geriausiai: kompiuterinis raštingumas, rašymas, komandos stiprinimas ir pan.). Pasidarę tokio tipo sąrašą ir suguldę savo mintis ant balto lapo, labai aiškiai pamatysite kokios jūsų stiprybės ir poreikiai, o pagal tai rinkdamiesi karjeros sritį turėsite kur kas daugiau šansų pataikyti į jums tinkančią.
Taip pat galite lape užsirašyti veiklas, kuriomis užsiimate šiuo metu ir įsivertinti kiek laiko kiekviena jų užima bei kokį malonumą ar naudą atneša. Tokiu būdu pamatysite, kam norėtumėte skirti mažiau laiko, ką darote tik todėl, nes reikia ir kokioms sritims galėtumėte jo skirti daugiau.
Jeigu net ir viską gerai apmąsčius sunku viską išsigryninti, tai galite paklausti nuomonės savo draugų ar kitų artimų žmonių, kurie papasakotų, kokius jus mato iš šono ir kas, jų nuomone, geriausiai atskleidžia jūsų stiprybes. Žinoma, galite užsukti pas profesionalų karjeros konsultantą, kuris tikrai padės sudėlioti visus taškus ant i.
Atlikite pratimus
Ieškant savosios krypties, labai naudinga išbandyti įvairius pratimus ar testus, kurie padėtų apsvarstyti įgimtus savo gabumus, išlaisvintų mintis ir vaizduotę bei leistų iš esmės patyrinėti savo vidų. Galite išbandyti tokius metodus, kaip:
- minčių žemėlapis – lapo centre parašykite tam tikrą mintį ar idėją (pvz.: mylimas darbas), iš pagrindinės idėjos išskiriamos rodyklės su šalutinėmis mintimis (pvz.: laisvė, aistra, kompetencijos ir t.t.), kurias galite iššakoti į dar smulkesnes potemes. Žemėlapyje išryškinkite svarbiausias mintis, žaiskite spalvomis, šriftais, mintį sutalpinkite į žodį ar kelis. Minčių žemėlapius galite kurti ir virtualiai. Tai padės jums vizualiai pamatyti, kokius dalykus laikote prioritetiniais ir apie ką pagalvojate pirmiausia, kuomet išgirstate žodžių junginį „svajonių darbas“, o kokie dalykai taip ir lieka nepapuolę į žemėlapį;
- vaizdinių lenta – tai koliažas, kuriame atsispindi jūsų svajonės bei siekiai. Lentą galite kurti į pagalbą pasitelkdami žurnalus ar laikraščius bei ieškodami juose frazių, nuotraukų, paveikslėlių, kurie jums atrodo svarbūs, atspindintys jūsų norus. Surinkę iškarpas pagalvokite kaip kūrybiškai ir suprantamai jas galite išdėstyti ant didžiulio lapo. Šis pratimas lavina jūsų kūrybiškumą, atpalaiduoja ir kviečia kiek įdomiau pažvelgti į mėgstamų veiklų paiešką. Lentą laikykite matomoje vietoje, kad kasdien sau primintumėte ką norite pasiekti;
- rašymas – kai kuriems mintis lengviausia tiesiog išrašyti ir tokiu būdu leisti atsirasti naujoms idėjoms. Jeigu jūs vieni iš tokių žmonių, tai rekomenduojame skirti dėmesį automatiniam rašymui, pavyzdžiui, ryte atsikėlus skirkite 10-15 minučių tam, kad išrašytumėte savo mintis – per daug negalvokite, tiesiog leiskite joms lietis. Pastebėsite kaip, po kurio laiko, galvoje ims rastis naujų idėjų, kurias bus paprasčiau išreikšti bei ugdant savo kūrybiškumą ir įgyvendinti.
Taip pat galite išbandyti įvairius testus, kurie užduoda klausimus apie jus, o į juos atsakinėdami galite detaliau panagrinėti kas jums iš ties svarbu. Galite išbandyti: https://www.viacharacter.org/ arba https://www.16personalities.com/. Jeigu jaučiate, kad tam tikri atsakymai neatskleidžia jūsų – kliaukitės savo vidiniu balsu.
Yra ir begalės kitų technikų, kuriomis remiantis galite užsiimti ieškodami savo srities – svarbiausia, kad pats procesas teiktų malonumą, būtų įdomus ir skatintų ieškoti dar daugiau.
Atraskite sau tinkamiausią mokymosi būdą
Tiesa ta, kad niekas nepasakė, kad yra tik vienas ir teisingas karjeros kelias, kuriuo galite eiti. Nenustokite mokytis ir tyrinėti naujų dalykų – juk niekada nesužinosite ar galite būti puikus plaukikas, jeigu niekada neišdrįsite nueiti į baseiną ir išbandyti savo jėgų. Galbūt kartais tiksliai nežinote kas jums tinka tik todėl, kad mokotės netinkamu būdu.
Mokymosi būdai:
- regimasis – informaciją geriausiai įsisavinate įvairių piešinių, diagramų ar brėžinių pagalba;
- girdimasis – geriausiai įsimenate dalykus, kai juos išgirstate paskaitų metu, klausydamiesi podcastų, diskusijų ir pan.;
- rašomasis / skaitomasis – informaciją jums labiausiai patinka gauti iš skaitomų knygų, interneto portalų ir pan. ar gerai įsimenate dalykus perrašinėdami įvairius dalykus;
- kinestetinis – žinių semiatės iš savo paties asmeninės patirties.
Išsiaiškinkite sau tinkamiausią ir stebėkite kaip sekasi tobulinti jau turimus gebėjimus arba ieškoti naujų!
Venkite aplinkos spaudimo
Nors išgirsti nuomonę iš aplinkinių nėra blogas dalykas, tačiau reikia gebėti atskiri du dalykus – kada nuomonė yra išsakoma, nes jos prašote jūs, o kada aplinka bando įteikti savo, neatsižvelgdama į jūsų poreikius. Niekuo nepasikliaukite aklai, o aptikus abejonėms ir vėl žvilgtelėkite į savo jau sudarytą sąrašą – ten slypi atsakymai į tai, kas jums pačiam svarbiausia. Taigi, nors aplinkiniai gali padėti ir pasidalinti įžvalgomis, bet galutinį sprendimą dėl savo ateities priimate tik jūs.
Išbandykite internetinius kursus arba tapkite savanoriu
Jeigu galvojate apie tam tikras sritis, tačiau jaučiate, kad joms vis dar neturite reikiamų įgūdžių arba norite pagilinti turimas žinias – išbandykite internetinius kursus. Daugelis jų yra visiškai nemokami ir apimantys įvairiausias sritis, tad tikėtina, kad ta, kurią norite išbandyti tikrai bus ten. Neretai baigus online kursus galite gauti ir pažymėjimą, įrodantį, kad įgijote naujų žinių bei kompetencijų, kurias darbdaviai tikrai įvertins. Daugiau apie naudingas karjeros platformas.
Žinoma, išbandykite savo jėgas realiai – savanoriaudami ar atlikdami praktiką norimoje įmonėje. Įmonės ne visada skelbiasi viešai, kad ieško praktikantų ar savanorių, tad kviečiame jus patyrinėti savo domėjimosi lauką ir tame lauke lyderiaujančias įmones. Susidarykite sąrašą vietų, kuriose jums būtų įdomu įgauti naujų žinių ir patys kreipkitės į jas – net neabejojame, kad daugelis mielai sureaguos į jūsų užklausą ir suteiks erdvę, kurioje galėsite mokytis iš tikrų savo srities profesionalų bei tokiu būdu dar labiau priartėti prie savosios svajonės išsipildymo.