VDU absolventai: interviu su sporto komentatoriumi Tautvydu Kubiliumi

2022-01-18, Galioja iki

Televizijai baigiant transliuoti krepšinio rungtynes išgirstame frazę „Rungtynes komentavo Tautvydas Kubilius“. O kas slypi už šio balso? Kviečiame susipažinti su VDU absolventu, kauniečiu žurnalistu ir krepšinio komentatoriumi Tautvydu Kubiliumi.

 

Įdomu, ką studijavote, kokius mokslus baigėte, Tautvydai?

Vytauto Didžiojo universitete (VDU) įgijau politikos mokslų bakalauro laipsnį, vėliau VDU – magistro laipsnį integruotos komunikacijos studijose. Sprendimas sieti ateitį su sporto komentavimu ir žurnalistika atsirado studijuojant trečiame kurse, dėl to vėliau tikslingai įstojau į integruotą komunikaciją, nes ši studijų programa turi tam tikrų sąsajų su komentavimu, rašymu ir t.t.

Kada sudomino tikroji sporto „politika“ ir krepšinio komentatoriaus profesija?

Viskas prasidėjo nuo Nacionalinės krepšinio lygos paskelbto rungtynių komentatoriaus konkurso. Ten išbandžiau save ir nieko nenustebinau, nes nebuvau iškalbingas tiek mokyklos, tiek studijų laikais, tačiau kasdien stengiausi tobulėti, laužti ir perlipti save. Žingsnelis po žingsnelio siekiau užsibrėžto tikslo: pradėjau gauti pasiūlymus, rašyti krepšinio apžvalgas, straipsnius, komentuoti aukštesnio lygio rungtynes, taip galiausiai ir įsitvirtinau televizijoje.

Kurių krepšinio lygų rungtynes komentuojate dabar?

Eurolygos, Lietuvos krepšinio lygos, o 2021-ųjų vasarą iš Kauno komentavau Tokijo olimpinių žaidynių atrankos turnyro rungtynes.

Ar Jums pačiam nebuvo noro ir minčių tapti profesionaliu žaidėju?

Visi vaikystėje svajoja būti krepšininkais ir net negalvoja apie kitas sporto šakas. Daug vaikų eina į krepšinio treniruotes, kurias lankiau ir aš, bet nei pradinių įgūdžių, nei talento neturėjau. Vėliau pradėjau viską vertinti adekvačiai ir savo gyvenimą nusprendžiau pakreipti į kitą pusę. Pirmiausia sekė treniruotės, o po jų pradėjau labiau domėtis, kas vyksta sporto pasaulyje. Tačiau krepšinio kamuolys amžiams išliko mano gyvenime.

Kiekvienas žurnalistas ar komentatorius savaip ruošiasi artėjančioms rungtynėms.  Kaip ruošiatės jūs ir kiek laiko tam skiriate?

Viskas priklauso nuo rungtynių. Sezono viduryje, kai būna pats rungtynių įkarštis, pasiruošimui laiko yra gerokai mažiau. Tuomet peržiūriu naujienas, kurie žaidėjai traumuoti, galbūt komandoje yra naujokų, kokie buvo paskutinių komandos rungtynių rezultatai, koks kiekvieno krepšininko indėlis, taip pat skaitau senesnius interviu. Kartais būnu įmestas ir ne į savo roges, kuomet gaunu pasiūlymų, komentuoti kitų sporto šakų varžybas, pavyzdžiui rankinį. Toks komentavimas reikalauja net ir keleto valandų pasiruošimo, nes pasakoti apie įvairias sporto šakas turi tie specialistai, kurie tuo gyvena, supranta, žino, o tam reikia didelio įdarbio.

Ar Jus apima jaudulys, komentuojant rungtynes ar dalyvaujant www.krepsinis.net laidose, kurias girdi ir stebi daug sporto entuziastų?

Negaliu sakyti, kad nejaučiu jaudulio, manau, kad jaudinimasis yra žmogiška. Didesnę atsakomybę jaučiu komentuojant iš arenos, kai tave mato visi šalia sėdintys aistruoliai, kuomet esi studijoje vienas, jaudulį suvaldyti yra lengviau, o diskutuojant portale jaudulio iš vis nėra, nes žmonės girdi ne tik mano, bet ir kolegų nuomones. Jeigu nepatiks, tai išjungs, nežiūrės, dėl to ir nekompleksuoju. Visai kitokia auditorija yra krepšinio rungtynių transliacijos metu: žiūrovai patys mato vaizdą aikštėje, o tu savo komentarais turi papildyti rungtynes, padaryti jas įdomesnes.

Kokios krepšinio rungtynės, kurias yra tekę komentuoti, įstrigo labiausiai?

Tai Kauno „Žalgirio“ arenoje įvykęs Lietuvos vyrų krepšinio rinktinės pralaimėjimas Olimpinės atrankos finalinėse rungtynėse prieš Slovėniją.

Tokiais momentais prie mikrofono sunku tvardytis?

Turi gebėti suvaldyti emocijas, jas perteikti, bet nesistengti jų pažaboti, ypač tada, kai rungtynės yra ypatingai svarbios. Tik džiaugsmą bandai išskleisti visu grožiu. Kartais rungtynės būna tiesiog tragiškos, o sunkiausia komentuoti tas, kuriose viena iš komandų pralaimi labai dideliu skirtumu. Emocijų nesuvaidinsi, nes žiūrovai ir klausytojai labai greitai pajaus, jeigu bandysi kažką iš savęs išspausti.

Ar Lietuvoje yra krepšinio komentatorius, kuris jums labiausiai patinka?

Tai Linas Kunigėlis. Manau į šį komentatorių turi lygiuotis visi, nes kiek teko matyti ir patirti, L. Kunigėlis dirba, mąsto ir informaciją pateikia, kaip aukščiausio lygio profesionalas. Jis buvo vienas iš pirmųjų šauklių atkurtos Lietuvos nepriklausomybės laikais, todėl L. Kunigėlis savotiškai mus formavo ir neakivaizdžiai perdavė savo sukauptą patirtį.

Interviu parengė VDU studentas Juozas Vaičiukynas.