PATARIMAI: svarbiausi žingsniai ieškant svajonių darbo
Darbo paieška gali atrodyti labai ilgas ir varginantis procesas, tačiau viskas daug paprasčiau nei atrodo. Galbūt, dėl idealiai tau tinkančio darbo teks truputį pakovoti, bet tinkamai išnaudojant turimus gabumus, pomėgius ar veiklas, ilgai lauktas rezultatas garantuotas. Taigi, dalinamės patarimais, kurie padės suprasti, kokio darbo norėtum, kaip parengti konkurencingą CV ir sėkmingai dalyvauti darbo pokalbyje dėl svajonių darbo.
Pažink savo prigimtis ir išsikelk tikslus
Esminis žingsnis – savęs pažinimas ir savo norų bei interesų išsigryninimas. Labai svarbu būti atviru pačiam sau ir nebijoti kritiškai, nuosekliai ir atidžiai pažvelgti į savo bruožus, kompetencijas, intelektus.
Savo tikslų kūrimo procese pravartu panaudoti SMARRT įrankį, kuris padės svajones paversti pasiekiamais tikslais. SMARRT reiškia, jog tavo išsikeltas siekis turi būti: konkretus (angl. specific), pamatuojamas (angl. measurable), priskirtas konkrečiam žmogui (angl. assignable), ambicingas, bet realistinis (angl. realistic), įdomus tau pačiam, bet orientuotas į tam tikrą viziją, o ne tik į atliekamą veiksmą (angl. relevance), apibrėžtas konkrečiame laike (angl. time).
Na, o tam, kad geriau išgrynintum savo įgūdžius, gali naudoti gebėjimų ir kompetencijų lenteles, esančias mūsų puslapyje, karjeros planavimo skiltyje.
Panaudok turimą patirtį
Įvairūs projektai, kūrybiniai darbai, tyrimai ar kitos veiklos, kurias esi atlikęs, yra neįkainojama bei unikali patirtis ieškant darbo.
Nepamiršk, kad studijos – tai ne tik diplomas, bet ir visas kelias iki jo – jei studijų praktikos, savarankiškų užsiėmimų ar tyrimų metu įgijai žinių ir gebėjimų reikalingų konkrečiai darbo vietai, būtinai užsimink apie tai. Ši patirtis turi atsispindėti ir tavo CV bei motyvaciniame laiške.
Savanorystė ar veikla nevyriausybinėse organizacijose – milžiniškas privalumas. Universitete veikia daugybė skirtingų organizacijų, į kurių veiklas įsitraukęs ugdai savo kūrybinius gebėjimus bei mezgi pažintis, kurios yra be galo vertingos net ir užvėrus organizacijos duris. Taigi, ruošdamas savo gyvenimo aprašymą nepamiršk paminėti, kokiuose seminaruose, mokymuose esi dalyvavęs ar pats juos vedęs, su kokiais renginiais ar rėmėjais esi dirbęs, kokius reikšmingus iššūkius išsprendei ar atradai kažką naujo – tai parodys tavo iniciatyvumą ir veiklumą. Kai kandidatuoji į konkrečią darbo, praktikos ar savanorystės vietą, informaciją savo gyvenimo aprašyme pateik taip, kad ji atitiktų skelbime nurodytus reikalavimus.
„Pasimatuok“ skirtingas specialybes
Tam, kad rastum veiklą, kuri tau yra pati mėgstamiausia, išbandyk keletą skirtingų krypčių. Tai nereiškia, kad įsidarbinęs į vieną darbo vietą ją nuolat turėtum keisti kita, bet studijų laikotarpiu gali leisti sau aplankyti kuo daugiau skirtingų praktikos vietų, kurios atskleis, kokias savo savybes geriausiai moki derinti, koks darbas pamaitina ir išlaisvina tavo turimas prigimtis. Taip pat, gali pasinaudoti savanoriškos praktikos galimybe, kuri leis praplėsti savo patirčių ratą, išbandyti naujas sritis, kurių tavo studijų programa neapibrėžia.
Neretai tinkamai pasirinkta praktikos vieta ateityje tampa ir darbo vieta, tad kviečiame užsukti ir pasižvalgyti po mūsų paruoštą Praktikų ir savanorystės katalogą. Na, o jeigu turi daugybę pomėgių ir galvoji, kur kiekvienam iš jų gauti daugiau patirties, siūlome pasinaudoti nemokama karjeros mentorystės platforma, kuri yra paremta žinių ir patirties perdavimu. Susiradęs sau mentorių, pagal tave dominančią specifiką, gali semtis žinių ir puoselėti savo pomėgius, kurie ateityje padės užtikrinti išsvajotą darbo vietą.
Tinkamai pasiruošk
Prieš kandidatuojant į tam tikrą darbo vietą – svarbu sutvarkyti savo gyvenimo aprašymą, motyvacinį laišką bei pasiruošti darbo pokalbiui. Informaciją apie savo patirtis ar turėtus darbus gyvenimo aprašyme pateik chronologiškai, neišsiplėsk, tačiau paminėk esminę informaciją, kuri būtų orientuotą į konkrečią darbo vietą (svarbiausius punktus gali išryškinti). Venk gramatinių ar skyrybos klaidų bei per didelės apimties – 1-2 puslapių pilnai užtenka. Motyvaciniame laiške atskleisk savo unikalumą, kūrybiškumą ir nepersistenk – tegu jis būna lengvai skaitomas, suprantamas bei nekartojantis CV esančios informacijos. Tiesa, nepamiršk, kad prieš kiekvieną pokalbį įmonės atidžiai peržvelgia ir tavo socialinius tinklus, tad tinkamai juose reprezentuok save.
Na, o prieš darbo pokalbį nepamiršk pasidomėti pačia organizacija, pasirepetuoti namuose ir gerai apgalvoti tai, kodėl būtent ši vieta ir ką gali jai duoti. Parodyk iniciatyvumą, žingeidumą ir pasitikėjimą savimi. Daugiau informacijos, kaip paruošti CV, motyvacinį laišką ir dalyvauti darbo pokalbyje rasi čia.
Taigi, nebijokite bandyti, ieškoti ir tyrinėti – įdėjęs pastangų tikrai rasi tai, ko ieškai, o kilus klausimams registruokis į konsultacijas VDU Karjeros centre.