NAUDINGA: darbo paieška ir pasiruošimas
Savo rankose turėdami studijų baigimo diplomą, daugelis klausia „o kas toliau?“. Jeigu dar neturite sprendimo ir kyla daug klausimų ir neaiškumų, kaip pasiruošti įsidarbinimo dokumentus (CV, motyvacinį laišką ir kt.), Karjeros centras skuba jums į pagalbą ir primena keletą svarbių dalykų:
Ateities planai – nuo ko pradėti?
Jeigu dar neturite ateities planų, tai nėra puikesnio meto už dabar apie tai galvoti. Pirmiausia, pagalvokite apie tai, kas svarbu jums šiuo metu: susirasti darbą, tęsti studijas, savanoriauti, geriau save pažinti ar užsiimti kita džiuginančia veikla. Informacijos apie įvairias galimybes rasite čia.
Taip pat galite užsiregistruoti nemokamoje karjeros mentorystės programoje, kurioje susiradę sau patinkantį mentorių galėsite bendrauti įvairiais karjeros planavimo klausimais.
Darbo rinkos analizė
COVID-19 pandemija ir šalyje paskelbtas karantinas į darbo rinką įnešė daug suirutės ir nežinios. Vyriausybės duomenimis, gegužę darbo portaluose patalpintų darbo skelbimų skaičius buvo 30 proc. didesnis nei balandį, bet vis dar gerokai žemesnis nei tuo pat laikotarpiu 2019-aisiais. Užimtumo tarnybos duomenimis, registruotas nedarbas siekia 11,8 proc., šalyje registruota beveik 203,6 tūkst. bedarbių. Užimtumo tarnyba kiekvieną mėnesį ir kas ketvirti vykdo darbo rinkos stebėseną, kasmet prognozuoja galimus darbo rinkos pasikeitimus, kuriuos stebėti naudinga norint suprasti bendrą situaciją. Informaciją galit sekti čia.
Darbo paieška ir pagrindiniai žingsniai
Vieno geriausio recepto, kaip susirasti darbą nėra. Vieniems sekasi lengviau, kitiems – sunkiau. Tai priklauso nuo jūsų ryžto ir noro susirasti darbą, asmeninių savybių, pasiruošimo. Svarbiausia, netgi išgirdus „ne“ nenuleisti rankų ir toliau, pasirinkus paieškos strategiją, tęsti darbo paieškas.
Aktyvios paieškos strategijos:
- paieška per asmeninį kontaktų tinklą, pasitelkiant kontaktus, kuriuos gavote studijuodami universitete, praktikų, konferencijų ar kitų renginių bei susitikimų metu. Jūsų kontaktiniu asmeniu gali būti buvę bendradarbiai, draugai, dėstytojai, šeimos nariai – informuokite pažįstamus, kad ieškote darbo ir padidinkite galimybę pastebėti patrauklų pasiūlymą;
- tiksliniai prisistatymo laiškai ar skambučiai. Galima kreiptis į įmonę ar organizaciją, net jeigu ji šiuo metu neieško darbuotojų. Pokalbio metu galite sužinoti apie įmonės planus, pristatyti save. Žinant, kad darbdaviai pirmiausia darbuotojų ieško įmonės viduje, galite atsidurti „reikiamu laiku, reikiamoje vietoje“ sąraše.
Pasyvios paieškos strategijos:
- darbo vietų paieška interneto skelbimų svetainėse;
- registracija į darbuotojų paieškos ir atrankos organizacijas
- reagavimas į darbo skelbimus;
- registracija elektroninėse duomenų bazėse. Užsiregistravę nepamirškite nuolatos atnaujinti savo duomenų;
- laikini / trumpalaikiai darbai, kuriuos dirbdami gaunate pajamas, o likusį laiką skiriate nuolatinio darbo paieškai. Labai svarbu, kad laikini darbai netaptų nuolatiniais.
Darbo paieškos dokumentų ruošimas
Gyvenimo aprašymas (CV)
Gyvenimo aprašymo (CV) pateikimo tikslas – būti pakviestam į pokalbį dėl darbo.
Pirmasis gero CV reikalavimas – aiški struktūra, kad darbdavys galėtų nesunkiai surasti jam aktualią informaciją. Labai svarbu, kad gyvenimo aprašymas būtų parašytas tvarkinga kalba – be skyrybos, gramatikos, stiliaus klaidų. Aprašyme nurodykite tokius kontaktus, kuriais su jumis iš tiesų bus įmanoma susisiekti. Svarbu daug dėmesio skirti išsamiam darbo patirties aprašymui – nepamirškite patirties, kurią įgijote praktikos metu. Detaliai aprašykite ir tinkamai įvertinkite savo užsienio kalbų žinias, kompiuterio raštingumo gebėjimus bei kitus svarbius įgūdžius. Rašykite ir apie bendrąsias kompetencijas, kurios yra tikrai svarbi darbinių santykių dalis.
CV siųskite PDF formatu. Gyvenimo aprašymo dokumento pavadinimas turėtų būti jūsų „Vardas pavardė CV“, o laiško temos pavadinimas – pozicijos, į kurią pretenduojama įvardinimas.
CV ruoškite apgalvodami, bent tris kartus jį perskaitykite patys ar parodykite kitiems. Daugiau patarimų.
Motyvacinis laiškas
Nemaža dalis besikonsultuojančių klausia ar motyvaciniai laiškai yra vertingi? Atsakyti į šį klausimą sunku, nes tai priklauso nuo atrankų specialistų ir darbdavių požiūrio. Bet, jeigu motyvacinio laiško prašoma, jį siųsti privalu. Kitais atvejais puikiai paruoštas motyvacinis laiškas gali būti tai, kas išskirs jus iš keleto kandidatų ir garantuos darbo vietą.
Ruošiant motyvacinį laišką labai svarbios jūsų komunikavimo raštu kompetencijos. Dokumentas turi būti be klaidų, tvarkingas, jame pateikiama informacija negali kartotis su CV pateikiama informacija. Svarbu pažymėti iš kur gavote informaciją apie darbo poziciją, nurodyti kokia ji (jei pretenduojate pagal darbo skelbimą, rašote darbo skelbime nurodytą poziciją). Siekite aiškumo – nenaudokite ilgų sakinių, žodžių, kurių reikšmės nelabai žinote. Aiškiai aprašykite savo motyvus, pasiekimus, kokios jūsų turimos kompetencijos bus naudingos dirbant toje pozicijoje, kuo būsite naudingas įmonei / organizacijai. Daugiau patarimų.
Pasiruošimas darbo pokalbiui
Darbo pokalbiui svarbu atsakingai pasiruošti: surinkti informaciją apie įmonę / organizaciją, adekvačiai (nenuvertinant ir nepervertinant) įvertinti savo tinkamumą tai pozicijai, į kurią pretenduojate, pasiruošti savęs pristatymą, apgalvoti kokius klausimus galite gauti, ko norite paklausti patys. Per darbo pokalbį labai svarbu pasitikėti savimi, padėti darbdaviui megzti pokalbį, bendrauti kaip lygiam su lygiu.
Šiuo metu įprasta praktika tampa virtualūs darbo pokalbiai. Ekspertai jau spėjo pastebėti, kad jų metu kandidatai jaučiasi patogiau, laisviau bendrauja bei geriau atsiskleidžia. Tačiau svarbu nepamiršti, kad sėkmingam darbo pokalbiui prireiks ne tik jaukios aplinkos, bet ir tinkamo pasiruošimo. Sklandumą virtualaus pokalbio metu užtikrina techninis pasirengimas (skirti bent kelias minutes laiko prieš pokalbį prisijungimui, garso ir vaizdo patikrinimui), tinkamos vietos pasirinkimas (rami vieta, kurioje nebūtų pašalinių trukdžių, garsų). Nepamirškite viso pokalbio metu išlaikyti dėmesį, akių kontaktą, laikyseną.
Galite sulaukti ir telefoninio darbo pokalbio. Tokie skambučiai įprastai įvyksta gana netikėtai, tad konkretaus laiko, kada ir ką pasiruošti tokiam interviu, nėra. Labai svarbu pokalbio metu parodyti savo profesionalumą ir padaryti gerą pirmąjį įspūdį. Net, jeigu ir nematote savo potencialaus darbdavio, elgtis turite taip pat, kaip elgtumėtės pokalbio kabinete metu. Svarbus aspektas yra netriukšminga aplinka. Jeigu tuo metu tokios aplinkos nepavyksta surasti, verčiau pabandykite susitarti dėl skambučio kitą dieną ar galimybės pasikalbėti vėliau. Nepamirškite, kad pokalbio metu gali vertinti jūsų komunikabilumo įgūdžius, pasitikėjimą savimi ar kalbos toną, todėl kalbėkite mandagiai, profesionaliai, su šypsena, kad teigiama emocija atsispindėtų jūsų intonacijoje. Pokalbio pabaigoje padėkokite už skambutį. Ne pro šalį dar kartą tai padaryti parašius el. laišką ir tuo pačiu paklausti, kokia galimybė būti pakviestam į darbo pokalbį ir kada tai galėtų įvykti. Taip parodysite, kad siūloma darbo vieta jus iš tiesų domina ir, galbūt, net pelnysite papildomą pranašumą prieš kitus kandidatus. Daugiau informacijos.
Jeigu turite daugiau klausimų, kviečiame registruotis Karjeros konsultacijai gyvai arba nuotoliniu būdu. Konsultacija įprastai trunka iki 60 minučių. Registracija el. paštu cv@vdu.lt.