KOMENTARAS: ateities darbo rinka, specialybės ir kompetencijos
Vyriausybės strateginės analizės centras (toliau – MOSTA) neseniai paviešino atliktą tyrimą „Žmogiškasis kapitalas Lietuvoje 2019: kryptis ateities darbo rinka“. Tai vienas plačiausių tyrimų, kuris analizuoja darbo rinkos, darbuotojų paklausos prognozes 2018-2020 metams bei darbdavių reikalavimus būsimiems darbuotojams. Tyrime yra apžvelgiamos tendencijos ir numatomos sritys, kuriose darbuotojų paklausa bus didžiausia, bet kiek mažiau dėmesio skiriama inovacijų ir technologijų progreso įvertinimui, nors ši sritis labai sparčiai juda į priekį.
Pasak, tyrimų autorių visi darbo skelbimuose keliami reikalavimai labai priklauso nuo keleto esminių faktorių: įmonės, joje vyraujančios organizacinės kultūros, veiklos srities, laikotarpio ir t.t., tad šiuos elementus galima aptarti tik kaip rekomendacinius, nurodančius kur vertėtų labiausiai kreipti dėmesį kandidatuojant į tam tikrą poziciją. Pagrindiniai reikalavimai darbo skelbimuose apima išsilavinimo, darbo patirties, savybių, įgūdžių, kalbų bei kitus reikalavimus, tad kandidatams į darbo pozicijas rekomenduojama šioms skiltims skirti didesnį dėmesį. Taip pat, vertėtų nepamiršti, kad laisvos darbo vietos ir skelbimai nėra talpinami vien tik darbo paieškos portaluose. Pasitaiko atvejų, kuomet darbdaviai karjeros skelbimus į portalus kelia griebdamiesi paskutinio šiaudo, tad tiksliai vertinti kiek ir kokius reikalavimus kelia darbdaviai negalime.
Visgi, kiek dviprasmiškai skamba tyrimo dalis, kurioje kalbama apie specialybes, kuriose numatomas darbuotojų trūkumas ateityje, pavyzdžiui, bibliotekininkų, gydytojų specialistų ir bendrosios praktikos gydytojų, archyvų ir muziejų specialistų santykinė paklausa, tačiau toje pat MOSTA atliktoje analizėje minima, kad „automatizacija, dirbtinis intelektas ir kiti ketvirtosios pramonės revoliucijos veiksniai bei procesai stipriai keičia darbo rinką, atsiranda naujos darbo funkcijos, kurios iš dalies arba visiškai pakeičia įvairias profesijų grupes, atitinkamai keičiasi ir kompetencijų paklausa, dėl to darbo rinkoje atsiranda trūkstamų gebėjimų“. Tai kontraversiškai, bet tuo pačiu puikiai atspindi darbo rinkos dinamiškumą ir pokyčius, apie kuriuos buvo minėta, tad studentai, kurie planuoja būti dalimi šios dinamiškos rinkos turi būti pasiruošę pasiūlyti darbdaviams platų gebėjimų spektrą, plėsti savo kompetencijų ratą, kuris kuriamas ne tik studijų pagalba. Vienas iš tokių būdų – orientacija ne tik į siaurą savo profesijos žinių bagažą, tačiau šiek tiek daugiau. Tai gali būti papildomos žinios, dalyvavimas karjeros mentorystės programoje, mokymai, išklausyti pagrindinių ar gretutinių studijų dalykai, kurių metu darbo ieškantis asmuo savo žiniomis, patirtimi ir išsilavinimu gali jaustis stabiliau.
Nuolatinio mokymosi procesas yra prasmingas, nes tai leidžia tapti konkurencingesniu darbo rinkoje. Atsižvelgiant į pokyčius, kurie kartais labai greitai perverčia rinkos situaciją, reikia nepamiršti visada tobulėti, plėsti savo žinių ratą, nes jos turi tendenciją senti, o norint neatsilikti ir netgi būti žingsniu priekyje, reikia investuoti į savo patirtį. Be abejonės, darbuotojus labiau traukia ir įmonės, kurios suteikia galimybes mokytis ir kelti kvalifikaciją, tad šioje vietoje turi vyrauti suderinamumas ir vienas kito supratimas. Organizacija, kuri nori išlaikyti darbuotojų stabilumą bei tuo pačiu kokybišką darbą su gerais rezultatais, turi investuoti į savo darbuotojus, o šie savo atžvilgiu norėdami išsilaikyti darbo rinkoje turi stengtis tobulėti.
Galima preliminariai prognozuoti, kokios profesijos ar darbo vietos bus paklausios atsižvelgiant į dabartinę situaciją, tačiau siekiant atskleisti realią būsimą situaciją, reikėtų nepamirši, jog technologijos progresuoja labai sparčiai, tad šiandien aktualių darbo vietų gali būti atsisakyta ir vietoj jų gali atsirasti visiškai naujos bei unikalios profesijos.
Siekiantiems tobulėti VDU turi keletą pasiūlymų, kurie padės dirbti su savo įgūdžiais. Gretutinių studijų pasirinkimas leidžia tobulintis kitoje srityje nei pagrindinė studijų programa. Šių programų pasirinkimas išties platus, o jas baigus yra išduodamas sertifikatas, įrodantis gretutinių studijų baigimą. Taip pat, universitete veikia VDU Verslo praktikų centras ugdantis verslumo kompetencijas, kurios naudingos ne tik tiems, kurie planuoja suktis verslo pasaulyje. Studentams, kuriems artimesnis mokslo kelias yra sudaromos sąlygos individualiai dirbti su dėstytoju ir gilintis į savo pasirinktą tematiką Academia Cum Laude studijų sistemos pagrindu. Žinoma, vienas populiariausių ir ne tik studijų, bet ir gyvenimo kompetencijų suteikiantis iššūkis yra tarptautiniai studijų ir praktikos mainai. Pasiūlymų daug, tereikia tik išsirinkti, bandyti ir tapti stipriu žaidėju darbo rinkos pasaulyje!