VDU absolventas Jūlians Trofimovs: „VDU ir Kaunas buvo ta vieta, kur jaučiausi kaip namie ir tikrai priimtas“

2024-04-10, Galioja iki

Dalinamės interviu su Jūlianu Trofimovu – vertėju, fotografu ir tekstų kūrėju, 2022 metais baigusiu Literatūros kūrybos, kritikos ir komunikacijos magistro studijų programą Vytauto Didžiojo universitete.

Kodėl studijoms pasirinkote būtent VDU ir būtent Literatūros kūrybos, kritikos ir komunikacijos magistro studijų programą?

Studijuodamas Latvijoje turėjau galimybę dalyvauti Erasmus mainų programoje Kaune. Būtent per šią patirtį giliai supratau: VDU ir Kaunas buvo ta vieta, kur jaučiausi kaip namie ir tikrai priimtas. Gyvybinga akademinė bendruomenė, turtingas kultūros paveldas, svetinga Kauno atmosfera paliko man neišdildomą įspūdį.

Pasirinkau Literatūros kūrybos, kritikos ir komunikacijos magistrantūros studijas, nes gyvenime labai pasikliauju intuicija. Mano intuityvus jausmas paskatino mane patikėti, kad ši programa puikiai atitiks mano kūrybinę prigimtį ir siekius. Mane visada traukė tekstualumas, rašytinis žodis ir jo turima galia formuojant naratyvus, suprantant kultūras ir tyrinėjant tapatybes. Rašymo įgūdžių stiprinimas, literatūros analizė, gilinimasis į tapatybės ir kultūros sudėtingumą nėra tik mano profesinis tikslas – tai asmeninė aistra. Džiaugiuosi, kad turėjau galimybę leistis į šią tyrinėjimo ir augimo kelionę, nes tai kursto mano aistrą kūrybiniam rašymui, kritikai ir bendravimui. Ir ši kelionė vis dar tęsiasi…

Ar jūsų dabartinėms veikloms ir darbams turėjo įtaką studijos VDU ir ypač artes liberales studijų modelis?

Taip, mano dabartinei veiklai ir kūrybai didelę įtaką padarė studijos VDU, ypač per artes liberales studijų modelį. Studijos man suteikė ne tik tvirtus literatūros analizės ir komunikacijos pagrindus, bet ir padėjo giliau suprasti interesus ir siekius. Per artes liberales studijų modelį VDU galėjau tyrinėti įvairias disciplinas ir perspektyvas, o tai praplėtė mano supratimą apie literatūrą, kultūrą ir visuomenę. Šis tarpdisciplininis požiūris padėjo formuoti mano dabartinę veiklą ir darbus. Dabar mane vis labiau traukia rašyti straipsnius, kuriuose literatūra susipina su šiuolaikinėmis problemomis, taip pat užsiimti teatro kritika ir spektaklių apžvalgomis. Be to, studijos VDU paskatino giliau pažvelgti į savo kūrybinę pusę. Išdrįsau rašyti poeziją, apie kurią anksčiau net nesvarsčiau. Ši naujai atrasta kūrybinė erdvė buvo ir pilnavertė, ir praturtinanti, todėl tikiuosi, kad kada nors turėsiu galimybę pasidalinti savo poezija su platesne auditorija.

Kas labiausiai įsiminė iš studijų laikų? Ir ką norėtųsi dar pakartoti?

Iš VDU studijų labiausiai išsiskiria atsparumas, kurį atradau savyje ypač sunkiu metu. Praėjus vos dviem mėnesiams nuo studijų, COVID-19 pandemija privertė mus visus mokytis nuotoliniu būdu. Tai buvo laikotarpis, kupinas netikrumo ir izoliacijos, ir aš kovojau su tuštumos ir nusivylimo jausmais. Nepaisant šių iššūkių, atsisakiau leisti aplinkybėms slopinti mano entuziazmą mokytis. Pasinėriau į skaitymą, gilinausi į lietuvių kalbos įsisavinimą, ėmiausi daugybės vertimo projektų: tai buvo intensyvus savidisciplinos ir prisitaikymo laikotarpis, tačiau pamažu pradinis tuštumos jausmas ėmė slūgti, ėmė atsirasti naujų galimybių.

Viena iš tokių galimybių buvo dalyvavimas Kauno literatūros savaitės festivalyje – įsimintina patirtis, kai ne tik dirbau, bet ir užmezgiau prasmingus ryšius su rašytojais, kritikais, vertėjais. Šis renginys suteikė galimybę įvairių sluoksnių rašytojams pasidalinti savo požiūriais į literatūros ir kultūros klausimus. Tai buvo praturtinanti patirtis, kuri atvėrė man akis į literatūrinio pasaulio platumą ir gylį. Mąstydamas apie savo laiką VDU suprantu, kad nors ir buvo daug iššūkių, būtent šie iššūkiai pavertė mane ištvermingesne ir išradingesne asmenybe. Kelionė gal ir nebuvo lengva, bet tikrai buvo verta, todėl esu dėkingas už jos suteiktas augimo ir ryšio galimybes.

Ar palaikote santykį su VDU net baigęs studijas? T. y. ar apsilankote universiteto renginiuose, gal vis dar bendraujate su dėstytojais, kurso draugais, gal galvojate apie doktorantūros studijas ar dar kaip nors kitaip nepamirštate VDU?

Nors gal ir ne taip aktyviai dalyvauju VDU renginiuose po studijų baigimo, vis tiek palaikau ryšį. Skaitau kolegų darbus, straipsnius, retkarčiais bendrauju su dėstytojais, kurso draugais. Svarstau apie daktaro laipsnį, bet suprantu, kaip svarbu pirmiausia įgyti praktinės patirties. Šiuo metu sutelkiu dėmesį į karjeros kūrimą ir įgūdžių tobulinimą. Tikiu, kad tinkamas metas doktorantūros studijoms ateis, kai būsiu pasiruošęs. Nors neturiu tam nustatyto laiko, esu atviras viskam, ką atneš ateitis.

Ką patartumėte šiandieniniam VDU studentui?

Klausyk savo širdies. Pasitikėk savo instinktais ir vadovaukis savo aistromis. Svarbu tęsti studijas ir veiklą, kuri tikrai domina ir įkvepia, o ne vien tik sutelkti dėmesį į išorinius lūkesčius ar visuomenės spaudimą. Nebijok išeiti iš komforto zonos, lankytis renginiuose ir užmegzti prasmingus ryšius – tai gali atverti įdomių galimybių ir praturtinančios patirties Tavo akademinėje kelionėje.

Kas Jums yra VDU?

Atsakysiu trumpai – mano antrieji namai.

Daugiau absolventų istorijų – VDU alumni ID.