VDU absolventai: pokalbis su Brunelio universiteto dėstytoja J. Malinauskaite

2021-02-15, Galioja iki

VDU Karjeros centras tęsia iniciatyvą, kurios metu siekia universiteto bendruomenę supažindinti su įvairių sričių bei specialybių absolventais, ieškančiais arba jau atradusiais savo mėgstamą karjeros kelią.

Kviečiame susipažinti su VDU absolvente, baigusia bakalauro Verslo studijas ir magistrantūros Teisės studijas, Jurgita Malinauskaite. Šiuo metu Jurgita dirba Anglijoje, kur dėsto teisę Brunelio universitete.

Jurgita, gyvenate įdomų profesinį gyvenimą. Papasakokite, kokia veikla užsiimate šiuo metu?

Jau 19 metų gyvenu Anglijoje, vakarų Londone, ir 13 metų dirbu Brunelio universiteto dėstytoja. Universitete dėstau konkurencijos ir energijos teisę. Taip pat vadovauju universiteto „Aurora“ programai, kuri apima moterų, dirbančių akademijos erdvėje, ateities lyderių ruošimą.

Kokių pagrindinių kompetencijų reikalauja jūsų darbas?

Kaip ir bet kuri kita profesija, mano veikla reikalauja nuolatinio tobulėjimo, naujų žinių ir įgūdžių siekimo. Kelios konkretesnės, labai reikalingos savybės: mokėjimas išklausyti ir sugebėjimas įsijausti į kito žmogaus situaciją (empatija).

Kokia yra jūsų veiklos specifika? Kaip ji pasikeitė pasaulyje siaučiant pandemijai?

Dažniausiai dalyvauju įvairiuose moksliniuose projektuose. Šiuo metu turiu tris Europos Sąjungos finansuojamus projektus (Horizon 2020), tad man tenka nemažai keliauti. Žinoma, siaučiant pandemijai mano darbo specifika iš esmės pasikeitė, nes visas keliones teko atšaukti. Dėstymas studentams irgi pasikeitė, nes visos paskaitos turėjo būtų perorganizuotos dėstymui nuotoliniu būdu. Dabar daugiau laiko tiesiog praleidžiu prie kompiuterio ekrano. Labai ilgiuosi gyvo bendravimo.

Kokiomis universiteto siūlomomis galimybėmis, dar būdama studentė, naudojotės, kad papildomai ugdytumėte ir stiprintumėte savo kompetencijas?

Nuo to laiko, kai baigiau studijas VDU, labai daug dalykų pasikeitė, tačiau man ugdyti savo kompetencijas labai stipriai padėjo VDU užsienio kalbų institutas. Būdama studentė mokiausi vokiečių, anglų ir prancūzų kalbas, o įgyta galimybė susikalbėti skirtingomis kalbomis, man labai stipriai pasitarnavo išvykus gyventi į Angliją.

Rinkdamasi savo mokslų kryptį, ilgai apie tai mąstėte ir iškart žinojote, ką norite veikti gyvenime?

Man visuomet patikdavo argumentuoti ir ieškoti įrodymų, patvirtinančių mano argumentus. Tiesa, aš ne iš karto atradau teisės studijas. Dar besimokant Saulės gimnazijoje, Kane, mane labai domino matematika. Taigi, baigusi mokykla nutariau pasirinkti verslo studijas, kurios man tuo metu atrodė labiau susijusios su matematika. Besimokydama verslumo, išgirdau apie teisės studijas universitete ir nutariau jas išbandyti. Tad, magistrantūros studijas tęsiau komercinės teisės srityje. Dabar galiu teigti, jog abiejų šių specialybių įgytos žinios stipriai siejasi ir man labai padeda darbe.

Papasakokite, kaip atrodė jūsų karjeros kelio paieškos? Kiek laiko užtruko, kol atradote savo mėgstamą darbą?

2001 m., baigusi VDU Teisės magistro studijas, pradėjau dirbti Konkurencijos taryboje, teisės skyriuje. Darbas labai patiko ir kolektyvas buvo šaunus. Tik aš jaučiau, kad man trūksta konkurencinės teisės žinių, nes man mokantis universitete, šio dalyko dar nebuvo mokoma. Be to, labai norėjau pakeliauti ir pagyventi kitoje šalyje, tad pradėjau ieškoti studijų Anglijoje. 2002 m. pradėjau doktorantūros studijas Vestminsterio universitete ir praėjus metams, ten pradėjau dėstyti po kelias valandas per savaitę. Kūrybingas darbas ir laisvas grafikas man labai patiko, todėl neabejojau ir pasirinkau tęsti savo karjerą dirbant akademinį darbą.

Ar jaučiatės atradusi savo svajonių darbą? Kaip manote, ką daryti, kad net ir mėgstamas darbas nepabostų?

Manau galiu teigti, kad šiuo metu dirbu savo svajonių darbą. Tai labai svarbu, nes tuomet darbas tiesiog tampa gyvenimo dalimi. Man labai svarbu, kad darbas teiktų džiaugsmą, todėl be galo smagu, kai universitetą baigę studentai parašo, kad aš juos įkvėpiau siekti gyvenimo tikslo.

Mano darbotvarkė yra labai skirtinga kiekvieną dieną, tad darbas retai kada tampa monotoniškas. Be to, mėgstu įsitraukti į įvairius projektus, kurie reikalauja domėtis naujais dalykais ir plėsti savo žinias. Taip pat, apeliuoju į įvairius lyderystės postus. Pavyzdžiui, 2015-2018 m. buvau asocijuota dekanė lygybės ir įvairovės klausimais (angl. Associate Dean for Equality and Diversity) ir dalyvavau universiteto įdarbinimo bei paaukštinimo komisijoje, rašiau strateginius planus, dirbau su įvairiomis programomis, susijusiomis su diskriminacijos mažinimu ar lygybės klausimais. Tad manau, kad labai svarbu sau kasdien kelti iššūkius, tuomet tikrai nebus nuobodu.

Neretai žmonės susiduria su problema, o ypač šiuo laikotarpiu, kuomet sunkiai atskiria savo poilsio ir darbo laiką. Kas jums padeda tvarkytis su šia problema?

Tai tikrai svarbi tema, nes net ir būdami namuose, visur skubame, o laiko poilsiui lieka vis mažiau. Aš save galėčiau vadinti darboholike, todėl man gana sunku subalansuoti darbo ir poilsio laiką. Man asmeniškai, labai padeda vaikai, nes žinau kuomet turiu baigti darbus, kad galėčiau dėmesį skirti jiems. Suprantu, kad pandemijos laikotarpis yra didžiulis išbandymas visiems, todėl labai svarbu šioje situacijoje pasistengti išlikti kūrybingais. Pavyzdžiui, aš savaitgaliais su skautais vaikais per Zoom programėlę kartu kepu keksiukus ir tuomet organizuojame jų nuvežimą vietiniams medikams.

Taip pat labai svarbu kasdien skirti kokybiško laiko sau. Tad, aš rytais atsikeliu anksčiau ir einu pasivaikščioti arba susidarau dienos planą, padarau rytinę jogą. Kartais stengiuosi pamedituoti ir vakare. Kadangi kasdien skaitau mokslinę literatūrą, tai vakarais arba savaitgaliais stengiuosi skaityti grožinės literatūros knygas ir tai tampa tikru malonumu. Neseniai perskaičiau Michelle Obama „Becoming“ ir Alex Michaelides „The Silent Patient“, kurias rekomenduoju ir kitiems.

Ką patartumėte studentui, kuris dar ieško savo svajonių krypties?

Visi žmonės labai skirtingi ir tai, kas tinka vieniems, kitiems gali būti visai nepriimtina. Tačiau siūlyčiau išbandyti įvairius darbus, nes tai ypač naudinga praktika, kuri atveria duris į suvokimą, kas žmogui yra įdomiausia. Taip pat vienas pirmųjų žingsnių  – plano susidarymas. Bandant rasti savo svajonių kryptį, reikėtų aiškiai apsibrėžti savo pomėgius ir išsianalizuoti interesus. Brunelio universitete, Teisės fakultete, studentai baigiamajame kurse turi rašyti disertaciją savo pasirinkta tema, tad aš visuomet patariu rašyti tos srities darbą, kuri jums kelia susidomėjimą, tuomet dar labiau įsigilinate į jus dominančią temą, ją analizuojate ir kaupiate reikalingas žinias.

Antra, reikėtų nusistatyti sritį, kuri atitinka ankščiau įsivardintus pomėgius ir patikrinti, kokias kompetencijas ir žinias reikėtų tobulinti, kad galėtumėte įsitvirtinti mėgstamoje srityje. Labai naudinga yra bendrauti su srities, kurioje norėtumėte dirbti, specialistais.

Kokias platformas, priemones ar būdus naudojate siekdama gilinti savo kompetencijas ir galėtumėte parekomenduoti studentams?

Aš labai daug skaitau ir domiuosi įvairia moksline literatūra, tai man padeda gilinti savo žinias ir kompetencijas. Taip pat dalyvauju konferencijose, stengiuosi bendrauti su skirtingais ir įdomiais žmonėmis. Patariu susirasti mentorių ir išbandyti tokį tobulėjimo būdą. Aš jau 20 metų bendrauju su savo mentoriais ir kuratoriais, kurie žino mano karjeros istoriją ir padeda savirealizacijos klausimais.