VDU komunikacijos krypties studijų programos – tarp geriausių Lietuvoje
Vytauto Didžiojo universitete (VDU) vykdomos komunikacijos krypties studijų programos yra geriausios Lietuvoje – jos yra suderintos su visuomenės ir darbo rinkos poreikiais, atsižvelgia į didėjančią komunikacijos specialistų paklausą, dėstytojai turi aukštą kvalifikaciją, o universitetas puoselėja stiprią mokslinių tyrimų kultūrą. Tokias išvadas pateikė studijas įvertinusi Studijų kokybės vertinimo centro (SKVC) tarptautinė ekspertų grupė.
Ekspertai maksimaliam septynerių metų laikotarpiui akreditavo visas keturias VDU komunikacijos krypties studijų programas: Viešosios komunikacijos ir Kūrybinių industrijų bakalauro bei Integruotos komunikacijos ir Kūrybinių industrijų magistrantūros studijas. VDU programoms buvo skirtas geriausias įvertinimas Lietuvoje: 29 balais įvertintos magistrantūros programos, 28 – bakalauro. Ekspertų grupę sudarė nariai iš Jungtinės Karalystės, Danijos, Švedijos, Ukrainos ir Lietuvos.
Komunikacijos kryptis yra viena konkurencingiausių Lietuvoje – iš viso ekspertai įvertino daugiau nei 20 studijų programų, vykdomų vienuolikoje mūsų šalies aukštojo mokslo institucijų. VDU Viešosios komunikacijos katedros vedėja, Politikos mokslų ir diplomatijos fakulteto profesorė dr. Kristina Juraitė teigia, kad VDU vykdomos komunikacijos studijos atliepia itin dinamiško profesinio lauko integralumą, jo aktualumą, poreikį ir yra nuoseklus akademinės bendrakūros rezultatas.
Prof. dr. Kristina Juraitė
„Aukštas ekspertų įvertinimas mums ypač svarbus šiais metais pažymint universiteto atkūrimo 35-metį, o taip pat Viešosios komunikacijos katedros studijų ir mokslo veiklos universitete daugiau nei 25 metų patirtį. Džiugu tai, kad VDU komunikacijos studijų programų išskirtinumą pastebėję tarptautiniai ekspertai pabrėžė aukštą studijų organizavimo kokybę, mokslinių tyrimų kultūrą, universiteto bendruomenės entuziazmą ir studentų įsitraukimą bei platų socialinių partnerių tinklą“, – sako Komunikacijos studijų krypties programų savianalizės darbo grupės vadovė prof. dr. K. Juraitė.
Pasak VDU Menų fakulteto docentės, Kūrybinių industrijų magistrantūros studijų programos vadovės Inos Pukelytės, ši studijų programa yra kantriai ir su meile augintas fakulteto bendruomenės kūdikis.
„Džiaugiamės, kad šis kūdikis užaugo solidžiu, tarptautiškai pripažintu kūrybinių industrijų lauko žaidėju ir yra įvertintas kaip geriausias Lietuvoje. Ypač džiaugiamės savo magistro studentais, kurie savo branda ir motyvacija įkvepia dėstytojus nuolatiniam studijų programos naujinimui ir pritaikymui aktualiems visuomenės poreikiams“, – pažymi docentė.
Doc. dr. Ina Pukelytė
Inovacijos ir dalykų įvairovė
VDU Kūrybinių industrijų magistrė ir universiteto socialinė partnerė, festivalio „ConTempo“ prodiuserė, viešosios įstaigos „Kultūros platforma“ atstovė Eglė Nevedomskė studijas VDU prisimena kaip itin inovatyvias ir naujoviškas. Tuomet dar tik startavusi programa pasižymėjo praktiškumu ir suteikė daug svarbių žinių apie kūrybines industrijas.
„Netrūko praktinių darbų, tyrimų, tai leido per kūrybinių industrijų filtrą pažvelgti į savo aplinką, miestą, šalį, kultūros lauką ir kūrybinį sektorių. Vykdant tiriamuosius darbus išmokau įvairių metodologijų, kurias iki šiol taikau dirbdama kultūros srityje. Studijos nukreipė mane į kultūros sektorių, kuriame esu iki šiol – jau dešimt metų dirbu scenos menų srityje“, – pasakoja E. Nevedomskė.
Eglė Nevedomskė. Asm. archyvo nuotr.
Absolventė taip pat pabrėžia, kad studijuodama VDU ji pajautė ryškų skirtumą lyginant su kitais šalies universitetais. „VDU dėstytojai man pasirodė daug atviresni, pasiekiamesni, besistengiantys išlaikyti savo dėstomų dalykų aktualumą, progresyvūs ir šiltai bendraujantys su studentais. Taip pat džiaugiausi dėstomų dalykų įvairove ir kokybe“, – akcentuoja „Kultūros platformos“ atstovė, papildžiusi, jog pastarojoje įstaigoje priimti praktikantai studentai iš VDU neretai tampa pilnaverčiais organizacijos nariais.
Išsiskyrė nauju požiūriu
VDU Integruotos komunikacijos magistrė ir socialinė partnerė, Lietuvos nacionalinio muziejaus generalinės direktorės pavaduotoja Asta Ivanauskienė irgi negailėjo gražių žodžių apie savo alma mater. Jos teigimu, tuomet taip pat dar tik startavusios Integruotos komunikacijos studijos išsiskyrė iš kitų.
„Nors tuo metu buvo ir kitur ruošiami komunikacijos specialistai, bet šiose integruotos komunikacijos studijose atsirado naujas požiūris, kad viskas persidengia, komunikacija apima ne tik vienos specialybės žinias. Studijos suteikė bendrą suvokimą, kaip veikia komunikacija, kaip perduoti žinutes visuomenei“, – apibendrina absolventė.
Asta Ivanauskienė. Asm. archyvo nuotr.
„Studijos suformavo pagrindą, kurio dėka, tapusi vadove, galėjau išnaudoti įgytas žinias lyderystei. Atsirado įgūdis suprasti priežastinius ryšius – kas, kaip ir kodėl šiandieniniame pasaulyje veikia, tai labai praverčia dirbant vadove, priimant sprendimus“, – apibendrina A. Ivanauskienė, atskleidusi, jog studijos VDU apskritai atitiko jos asmenybės tipą – suteikė platų studijų dalykų pasirinkimą ir formavo suvokimą, kad svarbu siekti aukštesnio gėrio visuomenės labui.
Plačios galimybės savirealizacijai
Aukštą VDU komunikacijos studijų kokybę vertina ir dabartiniai šių programų studentai. Kūrybinių industrijų bakalaurantas, kultūrinių renginių organizatorius Mažvydas Maziliauskas sako, jog šios studijos suteikia plačias galimybes savirealizacijai. Studentai čia ne tik gauna teorines žinias apie įvairias kultūros ir kūrybinių industrijų sritis, bet ir turi galimybę taikyti jas praktikoje įgyvendindami įvairius projektus.
„Ypač įdomu buvo išbandyti save kuriant trumpametražius filmus kino industrijos projektui bei dalyvauti hakatone Graikijoje, kur kartu su komanda pristatėme asmeninės kūrybinės veiklos valdymo paskaitų metu sukurtą projektą – startuolį“, – dalijasi studentas, kuris yra ne tik VDU Menų fakulteto tarybos, bet ir universiteto Senato narys.
Mažvydas Maziliauskas
Pasak M. Maziliausko, didžiausią įspūdį jam paliko vizualinės komunikacijos, muzikos industrijos, pramoginio teatro ir kūrybinių projektų valdymo paskaitos. „Dėstytojai skatina mus kritiškai mąstyti, diskutuoti ir ieškoti naujų kūrybinių sprendimų. Ši studijų programa neapsiriboja vien kultūros ir pramogų sritimi – čia galima įgyti žinių apie komunikaciją, projektų valdymą ir verslumą, taip ruošiant sėkmingai karjerai kūrybinių industrijų pasaulyje“, – atkreipia dėmesį pašnekovas – buvęs „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ parodų koordinatorius, šiuo metu kultūrinių renginių organizatorius Marijampolės kultūros centre.
„Studijų metu įgyti įgūdžiai ir žinios lydi visą gyvenimą – jos ne tik persipina su darbo subtilybėmis ir papildo viena kitą, tačiau ir suteikia gilesnį supratimą apie kasdienius dalykus, apie kuriuos kartais net nesusimąstome“, – tvirtina M. Maziliauskas.
VDU komunikacijos studijos – tikras atradimų kelias
Vytauto Didžiojo universiteto komunikacijos studijos yra tikras atradimų kelias, tikina VDU Integruotos komunikacijos magistrantė, Viešosios komunikacijos bakalaurė Monika Pociūtė. Jos teigimu, besimokydamas iš srities specialistų, studentas gauna ne tik teorines žinias, bet ir gilų supratimą apie tai, koks iš tikrųjų yra komunikacijos menas.
„Tai praturtina tave, ugdo ir stumia kritiškai, sąmoningai ir kūrybiškai vertinti supančią informacinę erdvę“, – atskleidžia M. Pociūtė, papildydama, jog universitetas jai netapo tik tarpine stotele – čia ji rado ir artimų draugų, kolegų, galimybių ne tik akademiniam tobulėjimui, bet ir asmeniniam augimui. Paskaitose studentę nudžiugino ne tik įdomios temos, bet ir pateikimas – didelius informacijos kiekius įsisavinti padeda praktinės užduotys.
Monika Pociūtė
M. Pociūtė, kaip ir M. Maziliauskas, pasižymi dideliu veiklumu – ne tik studijuoja VDU magistrantūroje, bet ir yra Lietuvos skautų sąjungos narė, vyresnioji skautė, užsiima Betliejaus taikos ugnies organizavimu Lietuvoje, prisideda prie tėvų turizmo verslo komunikacijos.
Pašnekovė pasakoja, kad komunikacijos sritį studijoms ji pasirinko siekdama išnaudoti savo polinkį į komunikabilumą. „Universiteto programa atvėrė visas galimybes. Gyvename informacijos amžiuje, kuriame bendravimas ir gebėjimas perteikti idėjas tapo vienu svarbiausių įgūdžių – šis mokslas suteikia galimybę ne tik suprasti, bet ir valdyti šiuos procesus“, – pastebi M. Pociūtė.
Atitinka visuomenės ir darbo rinkos poreikius
Studijų kokybės vertinimo centro (SKVC) sudaryta tarptautinė ekspertų grupė savo išvadose reziumuoja, jog VDU komunikacijos programos yra aukštos kokybės, su aiškiu įsipareigojimu jas nuolat tobulinti ir atliepti dabartinėms tendencijoms bei rinkos poreikiams.
Ekspertų grupė išskyrė aukšto lygio dėstytojų įgūdžius, pasirengimą taikyti individualų požiūrį, įgyvendinti pokyčius visame studijų procese ir pabrėžė, kad programose dėsto „puikūs, entuziastingi darbuotojai, kurie aistringai domisi savo dalykais ir praktika bei nuoširdžiai nori padėti studentams mokytis“.
Ekspertai taip pat akcentavo stiprią ir palankią mokslinių tyrimų kultūrą, kokybę, kuri glaudžiai susijusi su teorija ir šios srities intelektine pažanga. Pažymima, jog VDU komunikacijos studijų programų tikslai ir mokymosi rezultatai atitinka visuomenės ir darbo rinkos poreikius ir demonstruoja aiškų supratimą apie augančią komunikacijos specialistų paklausą ir būtinybę ugdyti naujas kompetencijas.
„Mokymo programa gerai suderinta su įvairiais nacionaliniais ir Europos strateginiais dokumentais bei rinkos tyrimais, todėl studentai turi galimybę nuosekliai pereiti nuo bakalauro iki magistro lygio. Programose studentams suteikiama galimybė lanksčiai pritaikyti studijas prie individualių poreikių, taip pat siūloma naujoviška mokymo praktika ir plačios „Erasmus“ galimybės“, – išvadose apibendrina SKVC ekspertų grupė.
Vertinime taip pat akcentuojama, jog VDU akademinis personalas turi aukštą kvalifikaciją, vykdo mokslinius tyrimus ir dėsto, suteikdamas programoms praktinių žinių ir patirties. Studijas dar labiau sustiprina ir socialinių partnerių bei absolventų dalyvavimas rengiant mokymo programas.
VDU Menų fakulteto studijų programos
VDU Politikos mokslų ir diplomatijos fakulteto studijų programos